Peygamberimiz Türk çadırında itikafa girmişti

Peygamberimiz’in, özellikle Ramazan ayının son günlerinde yaptığı itikaf ibadetini, zaman zaman döneminde, ‘Kubbetu’t Türkiyye’ diye tabir edilen bir Türk çadırında gerçekleştirdiği belirlendi.

Peygamberimiz’in hiç aksatmadığı sünnetlerden olan ve Ramazanın son gününde ihya ettiği İtikaf ibadeti için, Türk çadırında kaldığı da hadislerde yer alıyor. Derin Tarih dergisinde Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim üyelerinden Mustafa Demirci tarafından kaleme alınan inceleme yazısında, Peygamber Efendimizin İtikaf için Türk tipi bir çadırı kullandığı anlatılıyor.

Mustafa Demirci şunları yazdı: “Hz. Peygamber’in bir Ramazan’da itikaf için kurulmasını istediği çadırın ‘Kubbetu’t Türkiyye’ diye tabir edilen bir Türk çadırı olduğu bilinir.(İbn Mace, İtikaf Babı) Bazı kaynaklar bu çadırın Türk halklarının kullandığı keçeden yapılma, üstü açık tipik bir Orta Asya çadırı olduğunu, üstündeki açık kısmına Hz. Peygamberin bir hasır koydurduğunu yazarlar.(..) Bir rivayette şöyle bir olay aktarılmaktadır: ‘Resulullah mescidde keçeden mamul bir Türk çadırında itikafa girdi. Çadırın kapı yerinde bir hasır parçası vardı. Resulullah bu hasırı eliyle aldı ve çadırın bir tarafına koydu. Sonra başını çadırdan çıkardı ve cemaate konuşma yaptı.’

Share on Facebook
SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ:
Yorumlar
YellowLine theme is brought to you by Quasargaming.com online slot games such as Book of Ra, Sizzling Hot and Lucky Ladys Charm.